0
Style Switcher
  • 1
  • 2
  • 3

چطور میتوانیم فروش یک فروشگاه مواد غذایی را 10% بیشتر کنیم ؟ یکشنبه, 24 فروردین 1399 , 0 نظر

 

شاید باور نکنی ولی بالابردن فروش یک مغازه خواربار خیلی راحت است فقط کافیست چند کار کم هزینه را انجام دهیم در ادامه این مقاله نشان خواهم داد که چطور این کار امکانپذیر است .

برای اینکه به اهمیت این موضوع بیشتر پی ببریم کافیست که در یک خیابان کمی قدم بزنیم .

اگر هنگام پیاده روی در آن خیابان کمی هم دقت کنیم متوجه میشویم که چندین فروشگاه مواد غذایی یا همان بقالی در کنار هم و یا نزدیک به هم وجود دارد .

در نگاه اول خیلی خوب میرسد چون دسترسی ما را برای خرید خیلی راحتتر میکند ولی آیا صاحب این مغازه ها همینطور فکر میکنند ؟

خب باید بگویم آنها خیلی از این موضوع راضی نیستند چون وجود یک مغازه خواربار در نزدیکی آنها یعنی داشتن یک رقیب که میزان فروششان را پایین می آورد .

پس چرا اینقدر فروشگاه مواد غذایی در یک خیابان وجوددارد ؟

شاید یک علت آن این است که غذا از نیازهای اولیه انسان است به همین علت در هر شرایطی مشتری دارد .

وقتی به این موضوع فکر کنیم میبینیم که بله این  تجارت، کم ریسک تر از تولید انیمیشن است که کاملا به شرایط اقتصادی و سیاسی کشورها وابسته است هست ولی اولین سئوالی که به ذهنمان میرسد  این است آیا همه اینها درآمد مناسب دارند ؟

 ممکن است این مسئله برای ما خیلی مهم نباشد ولی یک سئوال است که گاهی اوقات ذهن ما را درگیر میکند و میخواهیم جوابش را بدانیم به همین دلیل شاید بعضی وقتها با آنها همکلام شویم و این موضوع را از آنها بپرسیم.

اگر تو  هم جزو افرادی هستند که این سئوال را از صاحبین مغازه های پرسیده باشی احتمالا گلایه های زیادی از فروش پایین  شنیده ای ! اینکه درآمدشان برای تامین هزینه ها کافی نیست و مهمتر اینکه هیچ راه خاصی هم وجود ندارد که بتوانند تعداد رقیبهایشان را کم کنند و میزان فروششان را بالا ببرند !

آیا واقعا امکان ندارد که یکی از آنها فروشش را 2 برابر کند و یا حداقل 10% بیشتر کند ؟ این سئوالی بود که بارها ازخودم پرسیدم و میخواستم پاسخ آن را بدست بیاورم .مدتهای زیادی به آن فکر کردم .

دوست من، از تو هم میخواهم کمی به آن فکر کنی ببینی راه حلی هست ؟

شاید در ابتدا  بگویی امکانش کم است حتی تبلیغات محلی هم نمیتواند زیاد موثر باشد مگر  اینکه جزء کسبه قدیمی باشد و ساکنان قدیمی هم هنوز در آن منطقه زندگی کنند .

خب در ابتدا این تحلیل منطقی بنظر میرسد .

حالا اجازه دهید به یک خیابان دیگر از شهر برویم در یک محله ای که فقط یک سوپرمارکت دارد و برای رسیدن به نزدیک ترین مغازه به آن حداقل 10 دقیقه باید پیاده برویم . اتفاقا در یکی از دوره های کاریم محل کارم در چنین محله ای قرار داشت !

بنظرتان در چنین حالتی فروش فروشگاه  چطور است ؟ احتمالا باید فروش بالایی داشته باشد حتی اگر ساکنین منطقه هر سال عوض شوند هم فروش بالایی دارد درست است ؟

خب میخواهم تجربه خودم را بگویم .

وقتی اولین بار به چنین فروشگاهی رفتم از خالی بودنش تعجب کردم در هنگام صبح و فروشگاه خالی در یک منطقه اداری ؟! حتما میدانید که افراد کارمند معمولا صبحانه خود را در محل کار میخورند و معمولا صبح ها فروشگاههای مواد غذایی شلوغ هستند اما این مغازه خالی بود .

به هر حال وارد مغازه شدم و یک کیک و شیر کاکائو برداشتم و چون نمیخواستم دیر برسم خیلی سریع هزینه اش را به فروشنده که مرد جوان و خوش برخوردی بود  پرداختم .

وقتی پشت میزم نشستم  محافظ کیک را باز کردم و مقداری از آن را خوردم کیک خیلی سفت و بدطعم بود روی جلدش را نگاه کردم تقریبا برای یکسال پیش بود البته هنوز از تاریخ انقضاء نگذشته بود ولی اصلا طعم خوبی نداشت . پس از خوردن منصرف شدم .

عصر آن روز به مغازه برگشتم و موضوع را گفتم و جلد کیک را به مغازه دار خوشرو نشان دادم عذرخواهی کرد و مبلغ آن را به من پس داد .

در آن روز با خودم گفتم که این اتفاقات پیش می آید .

چند بار دیگر از آنجا خرید کردم و اتفاقی که افتاد این بود تقریبا در هر 3 خرید یکبار یک جنس از تاریخ گذشته در بین کالاها بود و در آن زمان بود که متوجه شدم چرا این فروشگاه اینقدر خالی است .

از آن زمان به بعد همیشه حاضر بودم مسیرم را طولانی تر کنم  تا به  فروشگاه دیگری بروم و خرید کنم .

خب حالا شاید با خودت بگویی که اگر فروشنده بیشتر به کیفیت مواد غذایی دقت میکرد این اتفاق نمیفتاد .

بله درست است .

 حالا این فروشگاه را در حالتی در نظر بگیر که کیفیت مواد غذایی اش بسیار خوب است و فروشنده هم فرد خوشرویی است .

شما یک روز به آن فروشگاه میروید و یک ساندویچ که داخل بسته اش سس هم هست میخری و هنگام پرداخت به شاگر فروشنده و یا خودش میگویید که لطفا ساندویچ را داخل یک کیسه قرار دهد . فروشنده ساندویچ را میگیرد و  داخل یک کیسه میگذارد .

وقتی در محل کارت میخواهی ساندویچ را بخوری متوجه میشوی که سس داخل آن نیست درصورتی که مطمئن بودی هنگام خرید سس در بسته ساندویچ بود . وقتی کمی به این موضوع فکر میکنی یادت می آید شاگرد مغازه برای قرار دادن بسته ساندویچ در کیسه، به بهانه برداشتن کیسه نایلونی چند لحظه پشت پیشخان مینشیند و بعد بلند میشود .

این را هم میدانید که روزانه افراد زیادی فقط برای خرید سس یک نفره به آنجا میروند و احتمالا میدهید که شاگرد مغازه سس را از داخل بسته برداشته است .

فردای آن روز موضوع را به یکی از فروشنده های مغازه میگویی و فروشنده پاسخی مودبانه و نامهربانانه به تو میدهد او میگوید :

" ببخشید ولی شما دارید به من توهین میکنید حتما از دستتان افتاد و متوجه نشدید یا شاید اصلا در بسته سسی وجود نداشت "

شما پاسخ میدهید : "نه مطمئن هستم که از دستم نیفتاده .کیسه هم پاره نبود . بعلاوه چون من به سس علاقمند هستم چندبار چک کردم و بعد شما آن را از من گرفتید تا در کیسه قرار دهید ."

حالا فرض کنید که فروشنده به شما میگوید : " اگر ناراحت هستید دیگر از من خرید نکنید آنقدر مشتری هست که نبودن یک مشتری برایم مهم نباشد "

در این حالت شما چکار میکنید ؟ آیا باز هم به آن مغازه باز میگردید ؟ کافیست خودتان را در آن وضعیت تصور کنید تا پاسخ این سئوال را پیدا کنید . اگر من بود سعی میکردم دیگر به آن مغازه برنگردم.

مسلما در این داستان سس مهم نیست چون یک عدد سس یک نفره قیمتی زیادی ندارد ولی شما بعنوان خریدار این حق را به خودتان میدهید که این موضوع را پیگیری کنید .

این اتفاق برای یکی از دوستانم رخ داد او میگفت که تصمیم گرفتم دیگر به آنجا برنگردم ولی  چند قدم که از آن فروشگاه دور شدم دیدم کسی صدایم میکند که ببخشید خانم محترم اجازه بدهید شاگرد من جوان است لطفا او را به من ببخشید . شما میتوانید یک ساندویچ رایگان با سس با خود ببرید. او صاحب فروشگاه بود .

دوست من ساندویچ رایگان را قبول نکرد و گفت که به خاطر پول نبوده و در ضمن یک سس یک نفره قیمت ناچیزی دارد ولی اینکه شاگرد شما به خود اجازه میدهد برای چند تومان بسیار کم، چنین کاری  کند و بعد هم به شعور مشتری توهین کند موضوع کوچکی نیست . و صاحب فروشگاه هم این موضوع را پذیرفت و قول داد که رسیدگی کند .

این ماجرا   حل شد و دوستم دوباره برای خرید به آن فروشکاه رفت ولی بنظرتان چرا فروشنده اصلی اینکار را کرد ؟ مگر فروشگاه او تنها فروشگاه منطقه نبود ؟

فروشنده میدانست اگر 10 نفر از مشتریانش ناراضی بیرون بروند احتمالا در روزهای بعد 10 درصد فروشش کمتر میشود . به همین راحتی 10 درصد مشتری خود را از دست میدهد .

پس میبینی اگرچه تعداد رقیب ها میتواند در میزان فروش تاثیرگذار باشد ولی احترام به مشتری و اینکه او را راضی نگه داریم تاثیر بسیار زیادی در فروش خواهد داشت چون مشتری اصلی ترین نقش را در خرید محصول ما دارد .

حالا اگر در یک خیابان فروشگاه خواروبارفروشی داری و تعداد رقیب هایت هم زیاد است میتوانی با کارهای کوچک مشتری را به سمت خود بکشی یک نمونه را برایت میگویم .

اگر در یک محله هستی که بیشتر خانه ها مسکونی هستند پس بیشتر خریدارهای تو فرزند دارند .

بچه ها وقتی پدر یا مادر به خرید میروند انتظار دارند که یک خوراکی برای آنها بیاورند و میدانیم که در یک سن خاص اکثر بچه ها آدامس را دوست دارند .

حالا اگر شما روزانه 2 تا 3 بسته آدامس را بعنوان هزینه تبلیغات خود در نظر بگیری و به هر مشتری که میدانی فرزند دارد و یا احتمال میدهی فرزندی دارد یک عدد آدامس داخل کیسه مشتری قراردهی و بگویی "این هم هدیه من به کوچولوی شما " چه حسی به مشتری دست میدهد .

اگر هم کودک همراه مشتری شما باشد که چه بهتر چون هر بار از والدینش میخواهد که برای خرید به مغازه شما بیاید .

این تبلیغ ساده در زمان بحران اقتصادی موثرتر است چون خانواده های کم درآمدتر معمولا حتی به خاطر چند تک تومانی هم از خرید یک جنس صرفنظر میکنند .

در هر شرایطی راه حلی است فقط باید دانش حل کردن آن را کسب کنی .

 

 

فروش و بازاریابی بیشتر از آنکه به  روحیه و استعداد نیاز داشته باشد نیاز به دانش تبلیغ نویسی دارد.  کمک میکنم با استفاده از جدیدترین روش های تبلیغ نویسی هم فروشتان بیشتر شود و هم بتوانید قدم به قدم با فروش محصولتان ، برند خودتان را نیز بسازید و ماندگار کنید .
نظرهای شما

دوست من ، نظر خودت را برایمان ارسال کن